Výcvik KK aneb co vše lze s KK dělat

Původně čistě pracovní plemeno se postupem času stalo výborným rodinným společníkem, který je vhodný i pro začátečníky. Díky jejich příjemné povaze, snadné cvičitelnosti a ovladatelnosti, stejně jako přirozené potřebě držet se u svého „stáda“, jsou ideálním rodinným psem. Kraťandy, jako všichni ovčáci, mají přirozený cit pro hlídání svého domova bez zbytečného štěkotu, přirozeně neloví a potkáte-li je s jejich majiteli, pravděpodobně se budou pohybovat na volno bez vodítka. Nejsou paličaté, nepotřebují svému pánovi nic dokazovat, chtějí být svým lidem hlavně kamarády, a těmi také bezpochyby jsou. Přestože se dnes většinou již nevyužívají pro svůj původní účel, neztratily nic ze své pracovní upotřebitelnosti a jsou příjemným spolupracovníkem při mnoha činnostech.
Nyní je v ČR již mnoho krátkosrstek s různými zkouškami. V roce 2008 to bylo téměř 80 zkoušek - z toho osm KK splnilo zkoušku vloh ovčáckého psa, dvě jsou aktivními vodícími psy (další se na tuto práci chystají v předvýchově), tři se věnují canisterapii, čtyři mají vyběhanou coursingovou licenci, pět má složené záchranářské zkoušky, 18 různé zkoušky ve sportovní kynologii. Také v agility má 11 kraťand složenu nějakou tu zkoušku, jedna z nich, A3 Ch. Day Dream Krásná louka, byla loni dokonce druhá na mistrovství České republiky.
Agility je sport pro krátkosrstou kolii velice vhodný. Je středně veliká, lehká a mrštná. Miluje skákání a běhání, ráda plní různé úkoly a snadno se motivuje. Dobře reaguje na vedení psovoda, není příliš zbrklá a nedělá zbytečné chyby. První kraťandou známou v tomto sportu byla bezpochyby Born to Dream Alkami „Beeba“, blue-merle fenka Zuzany Šusterové, která již dnes aktivně nezávodí.
Obrany jsou pro krátkosrstku a jejího majitele výzvou. KK je od přírody nahaněč, k pohánění dobytka a ovcí používá jako donucovací prostředek štípnutí. Razantní a plný zákus jí není přirozený, stejně jako opravdová zloba na člověka. Na druhou stranu je velice inteligentní a dokáže rychle pochopit, co je po ní požadováno. Přetahování bere jako skvělou zábavu a zákusu se v rámci hry dobře naučí. Je třeba dbát na přátelskou atmosféru s prohlubování kořistnického pudu - pak výsledky mnohdy překvapí jak psovody, tak figuranty.V ČR máme jednu KK se zkouškou ZVV1 (Bayla Bayla Nirreterrit), jednoho psa s IPO-V (Falstaff vom Palmbachtal) a 5 KK se složenou zkouškou ZM.
Stopa kraťandám jednoduše „sedí“ a je oblíbenou disciplínou majitelů především v severní Evropě. Tato disciplína přesně odpovídá jejich naturelu. KK mají dlouhou hlavu a velice citlivý nos. Díky této vrozené dispozici stopují precizně a rády. Jedna kraťanda má splněnou stopařskou zkouškou FPr1 (Corpus Delicti Nirreterrit).
Poslušnost je pro krátkosrstou kolii přirozená. Občas trošku „narážíme“ při snaze vést výcvik v rámci klasických metod sportovních cvičáků. Kraťanda je totiž pravý aristokrat se vším všudy a klasické „pochodovací“ nácviky poslušnosti tak, jak je známe z mnohých cvičišť, u ní velice rychle vedou k nechuti a neochotě. Výcvik poslušnosti je třeba vést jako hru, radostně a v krátkých úsecích. Kraťanda nesnese dril a „neustojí“ drsné zacházení typu škubání vodítkem nebo prudkého usměrňování rukama (a někdy i nohama) v nácviku poloh. Se zlou se potáže ten, kdo si dovolí na kraťandu „zařvat“ a urazit tak její majestát.
Stavba těla, relativní lehkost, hbitost, pružnost, krátká srst, vynikající čich a povaha milující člověka předurčuje KK jako vhodného adepta také pro záchranářský výcvik.
Ve světě je hojně využívaná i jako vodící nebo asistenční pes, několik kraťand se u nás věnuje i canisterapii.
Ukazuje se, že i krátkosrsté kolie podlehly kouzlu létajícího střapce, přitáhl je coursing.
Čím dál populárnější se mezi majiteli kraťand stává pasení, i když v ČR zatím ještě není krátkosrstá kolie s vyšší zkouškou z pasení než je ZVOP (zkouška vloh ovčáckého psa). Přímo u stád zatím není využívána také žádná KK, opět se jedná o začátky, jak pro psovody, tak pro jejich psy.
Naprostou novinkou je i krátkosrstka na poli flyballu. V dnešní době reprezentuje tuto oblast jediný zástupce, a to „zlatovlasý“ Georg Krásná louka.
Kraťanda vás doprovodí kamkoliv, ať jdete pěšky, jedete na kole, na koni či na raftu. V cílové hospůdce se tiše schoulí pod stůl a odpočine si před další etapou vašeho výletu. Neohrozí lidi ani psy, které potkáte a přidáte-li se ke skupině, která jde vaším směrem, rychle se s jejími členy skamarádí. Zvládá i delší náročné výlety v režii milovníků dogtrekingu.

Novinky

Panely

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.