Jak připravit psa na výstavu

Základem je trpělivost. Podstatou výstavního předvedení je výstavní postoj a běh. Dále si pejsek musí nechat prohlédnout chrup a tělo včetně varlátek u psů.

S nácvikem postoje nebo lépe řečeno stáním na místě začínáme tak kolem 5. měsíce, ale klidně i později, podle temperamentu štěněte. Někdo doporučuje učit to pejska od začátku na výstavním vodítku, někdo jej to učí ve volnosti nebo na normálním vodítku. Ze začátku je základem jen aby vydržel určitou dobu stát a koukat na páníčka nebo hračku, nebo pamlsek. Když stojí, tak chválit a postupně prodlužovat dobu, kdy pejsek vydrží stát ve střehu zaměřený na ruku, pamlsek nebo hračku. Hlavně i při tom to musí být pro pejska zábava.

Ve chvíli, kdy už pejsek zvládá stát na povel (někdo používá stůj, zůstaň, postoj apod.), učíme jej, aby se nechal prošahávat - přejíždět po hřbetě, sahat na nohy, na varlátka, hlavu, prohlížet oči, uši, poměřit délku ocasu apod....samozřejmě vše postupně....nejdříve chvilku, pořád chválíme buď hrou nebo pamlskem....prostě psovi se to nesmí znechutit.

Postupně je možno začít psa rovnat - tzn. upravit mu například přední nohy, aby je měl rovně vedle sebe. Na to se používá taková finta - pes se uchopí rukou mezi předníma nohama, nadzvedne se do takové výška, aby měl nohy na zemí (stačí kousek) a znovu se postaví. Tím by se měly nohy dostat vedle sebe a pak se upravují zadní také vedle sebe. Při úpravě postavení zadních nohou nesmíme zapomínat, že psovi se musí stát pohodlně a co nejpřirozeněji. Proto zadní nohy nenatahujeme příliš dozadu (zvlášť u mladých zvířat), ale jen je srovnáme vedle sebe případně jednu zadní nohu lehce nakročenou.


-pk-

Novinky

Panely

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.