Březost a porod

Březost feny trvá průměrně 63 dní, štěňátka se však mohou narodit v toleranci mezi 58. až 67. dnem. Po nakrytí by fena měla mít několik dní klid. V první polovině březosti by však měla mít režim i zátěž, na jakou byla navyknutá ještě před nakrytím, to znamená dostatečný pohyb, stejnou výživu, stejný denní režim.

Ze začátku březosti může fena své chování změnit. Může být více spavá, pohodlnější, mazlivější a většinou má větší chuť k jídlu. U některých fen se naopak v určité fázi březosti projevuje nechutenství.

V polovině březosti se dají plody v dutině břišní nahmatat, při troše zkušeností to zvládne i chovatel. Samozřejmě lepší je, když toto vyšetření provádí veterinární lékař. Spolehlivější metodou potvrzení březosti je však vyšetření ultrazvukem, které je možné cca od 22. do 30. dne březosti a plody se dají i přibližně spočítat.

Ve druhé polovině březosti je nutná zvýšená péče o budoucí matku. Je třeba přizpůsobit jejímu stavu a požadavkům stravu, přizpůsobit její fyzickou aktivitu dle jejích požadavků a sledovat její chování. Břicho feny se v tomto období výrazně zvětšuje, zvláště ve slabinách. Asi 14 dní před koncem březosti lze u feny pozorovat přípravu k porodu. Mléčné žlázy se zvětšují, zvětšuje se vulva. Fena vyhledává klidná místa, více pije a častěji močí. V tomto období je třeba nachystat místo k porodu. Ideálním místem k porodu je dřevěná bedna, umístěná na klidném místě.

Na pobyt v porodní bedně fenu zvykáme již před porodem. Několik dní před porodem zvíře značně omezí svou fyzickou aktivitu, přijímá málo potravy a projevuje se u ní nervozita, hodně se o sebe stará a vyhledává klidná místa případně blízkost majitele.

V tomto období se také snaží vytvořit si vhodné místo k porodu, proto bychom ho již měli mít připraveno. Do bedny dáme starou deku nebo nějaké větší kusy látek, které může trhat nebo si v nich pelíšek vyhrabávat.

Zjistěte si průběh březosti Vaší fenky den po dni v tomto výborném těhotenském kalendáři. Naleznete zde i rady, co v kterém období je vhodné, jak krmit, kdy zvýšit dávku apod.

12 – 24 hodin před porodem dochází k poklesu tělesné teploty na 36,6 – 37,5 stupňů Celsia. Ovšem, každá fena je „osobnost“ a známky nadcházejícího porodu se mohou různit.

Porod je zakončení březosti. Nejlepším znakem blížícího se porodu je snížení teploty fenky. Většina z nás ale fenku asi během březosti neměří, takže jako vnější projevy se dají použít zvýšená nervozita fenky, hrabání, lehání, příprava pelechu, sledování břicha, hekání, nežravost, nechuť jít ven nebo být sama.

Mezi jednotlivými štěňaty může být i několikahodinová mezera, pokud by fenka do 8 hodin od 1.štěněte neporodila další a věděli byste, že tam je, je nutné vyhledat veterináře, aby vše zkontroloval a případně zasáhl.

Fenka bude instinktivně vědět co dělat...případně jí pomůžete.....například při vybalování štěňat z placenty, zaštípnutí pupeční šňůry, jejich sušení a přikládání k cecíkům. Je dobré placenty fence odebírat, nenechat jí je sežrat, abyste mohli zkontrolovat jestli vyšla placenta celá a nezůstal kus lůžka na děložní stěně. Po ukončení porodu nechte fence dvě tři placenty sežrat, pomáhá to nastartovat kojení a péči o štěňata. Ale není dobré to přehnat, fenky mívají po přílišném množství placenty průjmy. V případě, že by některé lůžko nevyšlo celé, je dobré udělat následující den po porodu sono a zkontrolovat stav dělohy. Fenka se po porodu bude několik dní čistit, tj. budou z ní vycházet kousky placenty, tmavá krev apod.

Štěňata by měla být po porodu pohyblivá, chtít baštit a hýbat se.Měla by se sama snažit dostat k cecíkům a napít se. Pokud by se jim to nedařilo, zkuste je k cecíku přiložit. U početných vrhů je dobré štěňata při krmení hlídat, aby se dostalo na všechna. Případně je třeba je přikrmovat, aby to matka zvládla. Radikálním řešením je umělé snížení počtu v případě ohrožení života matky, případně pokud se narodí štěně postižené, je nejlepší je nechat veterinářem utratit.


Pavla Kůsová

int(1)

Novinky

Panely

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.