Krytí

Obecně se za nejlepší čas k nakrytí považuje 12.-14.den od začátku hárání. Začátek hárání se většinou bere ode dne, kdy nalezneme první krvavé kapičky. Krycího psa je dobré mít vybraného dopředu, případně i náhradníka, kdyby se u toho vybraného něco nepovedlo. Pro první krytí doporučuji použít zkušeného psa, tj. psa, který už někdy kryl.

Krycí pes a fena by měli být typově podobní, není dobré dávat na drobnou fenku mohutného velkého psa, při malém počtu štěňat pak hrozí, že ta budou velká a porod bude komplikovaný. Také není dobré na fenu s krátkým rámcem dávat dlouhého psa a apod.

U některých fen je nutné určit nejlepší den pro nakrytí u veterináře. I když zkušení chovatelé říkají, že nejlepší den k nakrytí si určí zkušený krycí pes sám. Bohužel asi většina z nás nemůže mít oba "dočasné manžele" celé hárání pospolu, takže musíme určovat nejlepší termín sami.

Metod na zjištění nejvhodnějšího dne ke krytí je několik. Nejčastěji se používají takzvané stěry, kdy veterinář nabere přímo z pochvy fenky vzorek buněk a pod mikroskopem zhodnotí jejich vývoj a stav. Většinou je schopen určit s přesností plus mínus dva dny den ideální k nakrytí fenky. Další metodou je zjištění výše progesteronu z krve. I zde je veterinář schopen určit nejvhodnější den ke krytí s přesností jednoho dne.

Průběh krytí je asi těžké popisovat - mělo by dojít ke svázání tj. pes naskočí na fenu, spojí se a jeho topořící tělísko umístěné cca v zadní části penisu se ztopoří natolik, ze z feny nemůže vyklouznout (pokud je i fena fyzicky normální). To je třeba si uvědomit i pro případné nežádoucí krytí....dokud neochabne ztopoření, může dojít při násilném rozdělování psa a feny k vážným poraněním obou. Doba svázání je různá. Krytí by se mělo zopakovat nejlépe ob den.


Pavla Kůsová

Novinky

Panely

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.