Odchov štěňat

Štěňata se rodí slepí a v prvních týdnech snaží se hlavně nabaštit a dobře vyspat.

Od třetího týdne je vhodné začít přikrmovat tuhou stravou, zvláště u početných vrhů je takto příhodné ulevit matce od neustálého kojení. Někteří chovatelé dávají štěňatům možnost vzít si i jinou baštu už od druhého týdne.

Za nejlepší stravu se považuje maso se zeleninou. Maso nejlépe hovězí, kuřecí, krůtí, ze zeleniny je vhodná strouhaná mrkev apod. v poměru 2 díly masa na 1 díl přílohy či zeleniny. Vajíčka se doporučují pouze vařená a nejlépe jen žloutek, který je možno přidat k masu se zeleninou. V těchto počátcích je dobré stravu nasekat nadrobno nebo rozmixovat, štěňata ještě nemají zuby na kousání masa. Přikrmovat můžete i 6x denně, záleží na množství štěňat, mléka atd.

Od třetího týdne začínají být aktivnější, lezou, zkoumají okolí,snaží se vylézat z bedny apod. Je dobré zajistit jim možnost volného a bezpečného pohybu nejen po bedně, ale i v blízkém okolí.


Pavla Kůsová

Novinky

Panely

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.