Krátkosrstá kolie alias kraťanda

Kolie v Čechách
První krátkosrstou kolii k nám přivezla chovatelka Milada Cermanová (ch. s. ze Stříbrné zátoky) v roce 1972. Byl to zlatý pes Uhland vom Ihlpol. Po něm se však narodil pouze jediný krátkosrstý pes, který se v chovu, stejně jako jeho otec, dále neuplatnil.
Další krátkosrsté kolie dovezli až na počátku devadesátých let chovatelé Alena Levová a Karel Sojka, ch. s. Alkami. Z této stanice pochází i zakladatelka další známé chovatelské stanice Nirreterrit Zuzany Šusterové.
Na konci 90.let importovali manželé Ouředníkovi do chovatelské stanice Krásná Louka další dvě fenky a jednoho psa. Ti se v příštích letech stali zakladateli jejich chovu.
Od roku 2000 do roku 2007 se narodilo 15 vrhů v 7 chovatelských stanicích. Největší nárůst jsme zaznamenali v roce 2006, kdy se v 6 chovatelských stanicích narodilo 6 vrhů a dalších 6 krátkosrstek bylo do Čech importováno. K 15. 5. 2008 je v české plemenné knize zapsáno 229 krátkosrstých kolií.

Na péči je nenáročná
O krátkosrsté kolii se dá s čistým svědomím říct, že je to pes na denní údržbu zcela nenáročný. Kraťanda se velmi rychle přizpůsobí životnímu rytmu své rodiny. Velice ochotně bude svého majitele doprovázet do zaměstnání, na služební cestu nebo třeba do kavárny. Všude se chová tiše, klidně a nevtíravě. Vzhledem ktomu, že kolie dává za všech okolností přednost blízkosti svých lidí, je asi nejvhodnější držení doma s možností výběhu na zahradu. Rozhodně to však není podmínkou. KK je zdravé a otužilé plemeno, které bez problémů může bydlet i vkotci. U kotcového držení je však třeba pořídit kvalitní, zateplenou boudu a dbát na častý kontakt s rodinou. Bez něj se kraťanda stává psem bez jiskry a radosti ze života. Miluje dlouhé procházky, stejně jako jakoukoli jinou aktivitu, kterou páníček vymyslí, ať už se jedná o trénink agility, poslušnosti nebo výlet s dalšími psími kamarády. A co když se vám nebude chtít ven, nebo budete nemocní? Kolie se s vámi klidně rozdělí o gauč a bude lenošit tak, jak to umí jen pravý aristokrat.
Její krátká srst nepotřebuje mnoho péče, v době přelínávání je vhodné ji častěji vyčesat, v mezičase stačí tak jednou týdně pročesat. U psů, žijících celoživotně v bytě, je vhodné pročesávat na jaře a na podzim častěji - urychlí se tím proces výměny srsti a zkrátí se nepříjemné období, kdy jsou prostě „chlupy všude“. U bytových psů není období línání tak přesně časově ohraničeno jako u psů s delším pobytem venku.

Krátkosrstá kolie je psem, s kterým se můžete pustit do jakékoli činnosti. I když možná nedosáhnete na příčky nejvyšší, rozhodně se s kraťandou v dané činnosti budete cítit jako ryba ve vodě, pokud vás to bude oba bavit. Kraťanda do všeho, co dělá, dává srdce a díky tomu může být zároveň skvělým výstavním psem, sportovcem, účinným obranářem, který nenechá svého páníčka ve štychu v případě ohrožení, a zároveň nepřekonatelnou chůvou vašich dětí. A můžete si být naprosto jistí , že u ní jsou v naprostém bezpečí.

Upraveno dle Portrétu plemene z PPČ 7/2008, autorky L.Fránková, P. Kůsová, D. Ungerová

Novinky

Panely

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.