Pár postřehů - výstava plemen psů

Většina z nás by určitě měla radost, kdyby jeho pejsek byl ten nejlepší. Dá se říci, že takovéto ocenění můžeme získat na výstavě psů, kde jsou posuzováni jedinci našeho plemene v několika třídách, rozdělených podle věku (dorost, mladí, mezitřída, otevřená, veteráni), dřívějších ocenění (šampióni) a pracovních zkoušek (pracovní třída).

Vždy jsou rozděleni na feny a psi. Psi chodí jako první, postupně podle tříd - nejdříve štěňata, pak dorost, mladí, mezitřída, otevřená, šampióni a nakonec veteráni. To samé u fen. Posuzuje rozhodčí, který by měl mít k danému plemeni potřebné znalosti standardu, pohybu apod. Většinou potkáte na výstavách ty samé rozhodčí, zvlášť když jezdíte často. Přesto můžete u jednoho a toho samého získat jednou výborné ocenění, jindy budete poslední. Vše záleží na předvedení psa, jeho kondici a taky samozřejmě na momentální náladě pana rozhodčího - jsou to taky jen lidi. Je slušností pozdravit, když vejdete do kruhu poprvé (myšleno v případě, že předvádíte více psů v jeden den u jednoho rozhodčího), usmívat se a chovat se slušně. Není moc vhodné rozhodčím odmlouvat, jen si to tím zhoršíte. Vyslechněte si jeho názor, můžete doplnit příčinu dané vady, chyby pohybu apod., ale rozhodně se nedohadujte o umístění.

Ještě jedna velmi velmi důležitá věc...hlídejte si pořadí v kruhu, je-li vás tam víc. Na začátku dostanete přidělené číslo a to máte v kruhu nalepeno nebo přišpendleno k oděvu na stehně, paži nebo hrudi, tak aby bylo vidět. Bohužel se může stát, že zapisující človíček se nekoukne jestli jste seřazeni správně a už mohou vznikat první problémy, protože podle čísla bude titul připsán někomu jinému.

Na výstavy je třeba se hlásit většinou dva a někde i víc měsíců dopředu. Je dobré stíhat první uzávěrku, neb je někdy o dost levnější. U fen je dobré mít výstavy naplánované mimo hárání, protože s háravkou na výstavu nesmíte. Stejně jako se psem nemocným či březí fenou v druhé fázi březosti.

S sebou vezměte nejlépe sedátka, deku nebo pelíšek pro pesana, vodu, něco na zub, předváděčku nebo výstavní vodítko a nějaké pamlsky do kruhu.


-pk-

Novinky

Panely

Panely se dají zobrazit pouze v určitých šablonách, které si zvolíte v administraci, úpravu panelu najdete v "pokročilém nastavení", do něhož se přepnete pomocí odkazu nacházejícího se v pravém horním rohu administrace, poté nabídka "Panely" v horní liště odkazů.